Make your own free website on Tripod.com
SCHENECTADY COUNTY  BEAVERS 1933 TO NOW

SCHENECTADY COUNTY

SILVER BEAVERS

1933 to NOW


Here is the MOST complete listing of all Silver Beavers in Schenectady County.  This List includes Today's Schenectady District of Twin Rivers Council BSA, and the former Schenectady County Council BSA.  Our Special Thanks to Sarah Chadwick, Denise Sherman-Schwind and Herb Roes for their assistance in compiling this Extensive list. 

 

1933 - William I. Gray

 

1936 - James Newell VanderVeer

 

1943 - Louis G. Banker

 

1946 -  Ralph E. Carter

Edward N. Sheilberling

 

1949 - Ralph E. Button

 

1950 - Fred A. Oyer Sr.

 

1951 - Andrew J. Kozuba

 

1953 - Fay Secor

 

1954 - Edward A. Haury

Lewis Sebring Jr.

 

1955 - Roland Alexander

Charles W. Carl Jr.

 

1956 - Sterling Newberry

 

1957 - Raymond J. Yamrozy

 

1958 - Fred E. Weed

 

1959 - Donald S. Brereton

John A. Woodman

 

1961 - Jerry Budlong

John P. Butler

 

1962 - Mather J. Dancy

 

1963 - Cecil Smead

 

1964 - Bruce E. Belnap

Donald H. Cornell

 

1965 - Elwood Reber

Charles Walrath

 

1966 -  Donald Spiegel

Robert J. Truax

 

1967 - William Gray

Joseph Tinning

 

1968 - Donald Kerr

Audre Sayles

Fred White

 

1969 - Kenneth Bradt

Herbrt J. Roes

 

1970 - Clarence Gregg

Donald M. Montanye

 

1971 - Nicholas August

Robert Eagan

Ann Mannato

Bernard T. McGivern

 

1972 - Willard Bryant

Peter J. Mannato

Howard Splatt

 

1973 - Patricia Berger

Peter J. Cushing

 

1974 - Ralph Buckland

Patricia Looman

David E. Wright

 

1975 - Gary P. Guido

Chester Looman Jr.

Clifford R. Semerad

 

1976 - Joseph W. Carr

Albert F. Juckett

Joseph W. Lovell Jr.

 

1977 - Robert E. Lehman

Jansz VanderVeer

 

1978 - Dr. Floyd Davis

William J. May

Charlotte Tusang

 

1979 - Kenneth J. Martin

John McKinney

Jean Versocki

 

1980 - Jack MacIntosh

Charles F. Moehle Jr.

William Versocki

 

1981 - James Burgess

Jon Dawes

Lawrence Mitsch

 

1982 - William Dormandy Jr.

Charles W. Mosher

Ronald E. Newton

Andrew J. Ribosh

 

1983 - Gary W. Gibbons

Alice E. Milewski

John P. Ricci

 

1984 - James G. Abernathy

Richard D. Davis

Dr. Franklin W. Rapp

 

1985 - Cathy J. Niedzwiecki

Thomas J. Purcell

 

1986 - Theodore R. Brown

Eldon Springsted

 

1987 - Donald M. Snell

Dawn Winkler

 

1988 - Werner C. Gibelius

Richard Huether

Julius E. Pirrone

 

1989 - William Balet

James R. Buhrmaster

Wallace M. Campbell

 

1990 - Mark J. Nadeau

 

1991 - Barton W. Chabot

Dr. Jeffrey Varney

 

1992 - Thomas B. Chaisson

Allen K. Hallenbeck

 

1993 - James Fitzmaurice

 

1994 - Paul E. Ducharme

Curtis H. Lord

 

1995 - Raymond A. Adriance

 

1996 - Elaine J. Royer

 

1997 - Harold M. Burke

 

1998 - Jan E. Herdman

H. Edwin Woodworth

 

1999 - Steven V. George

 

2000 - Jim Lokenburg Sr.

 

2001 - Andrew Kopach

Craig W. Lavery

 

2002 - Mark Johnson

 

2003 - To Be Announced